Büyük bir heyecan, tutku, destek ve ilgi ile 2016 Avrupa Kupası ne zaman başlıyor sorusu epeyce sorulabilmektedir. Burada önemi olan bu karşılaşmada Türkiye’nin akıbeti, rakipleri ve tur mücadelelerinde nasıl bir sonuç alabileceğidir. Bundan dolayı da Türkiye’de milyonlarca kişi şimdiden Türkiye’nin yer alacağı 2016 Avrupa Kupası karşılaşmalarını büyük bir özlem ile bekler durumdadır. Özellikle 2008 yılından bu yana büyük bir bekleyişin olması, bu konuda hasretinde bitmesini son buldurduğunu ifade edebiliriz. Gelelim 2016 Avrupa Kupası hangi tarihte başlıyor konusuna…

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası, 10 Haziran’da Fransa’da başlayacaktır. Başlangıç karşılaşması, Fransa ile Romanya arasında yapılacaktır. A grubunda yer alan bu iki ülke, tüm dünya üzerinde canlı yayınlar ile ekranlara yansıyacaktır. Böylesine güçlü bir çağrışıma sahip olan karşılaşma’da Türkiye’nin de yeri elbette bulunmaktadır. Türkiye’nin yani Ay Yıldızlı oyuncularımızı 12 Haziran’da Pariste yapılacak olan karşılaşmada görebileceğiz. Hırvatistan ilk rakibimiz olacaktır ve gruptan çıkma amacımızdaki ilk hedefimiz olan önemli bir ülke olduğunu da söyleyebiliriz. Yine de D grubu içerisinde bizi en çok zorlayan takım İspanya olacağı gibi, diğer bir rakibimiz ise Çek Cumhuriyetidir. Üç zorlu rakip, Türkiye’nin Son 16 Turuna girebilmesi için oldukça önemlidir. Eğer Türkiye’de D grubu içerisinde ilk ikiye kalırsa, doğrudan bir üst tura atlayan 12 takım içerisinde yerini alacaktır. Bunun için ilk maçından son maçına kadar tüm rakiplerine karşı iyi bir oyun oynaması gerekiyor.

2016 Avrupa Kupası Ne Zamana Kadar Sürecek?

Süre 1 aydır. 10 Haziranda başlayacak olan Avrupa Futbol Şampiyonası, 10 Temmuzda sona erecektir. Final maçı da 10 Temmuzda yapılarak kimin şampiyon olacağı belli olacaktır. Sona kalan iki takım içerisinde yer alabilmek için mutlaka 24 takımın kendi grupları içerisinde çıkarak üst tura yerleşmesi gerekiyor. Bunun olması içinde son 16’da olmak gerekmektedir. Grup karşılaşmaları 12 gün sürecektir. 10 Haziran günü başlayan mücadeleler, 22 Haziranda son bulacaktır. Bunun ardından;

  • Son 16’ya Kalan Karşılaşmalar, 25-27 Haziran
  • Çeyrek Final Maçları, 30Haziran – 3 Temmuz,
  • Yarı Final Mücadelesi, 6 ve 7 Temmuz,
  • Final 10 Temmuz

olarak toplamda 1 ay sürecek bir mücadele yaşanacaktır. Hemen hemen az bir boş dönemde oyuncuların dinlenmesi içinde belirli ayarlamalar yapılmıştır. Bu ayarlamalar ile 1 ay süre içerisinde hemem hemen hergün bir ülkenin diğer ülke ile mücadelesini izleme imkanına erişebileceğiz.

2016 Avrupa Kupası Kura Çekimleri Nerede Yapıldı?

Paris Kongre Sarayı 2016 Avrupa Kupası kura çekimlerinin yapıldığı merkezdir. Ayrıca pek çok Türk katılımcı olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesinden gelen önemli kişilerde bu kura çekiminde yer almıştır. Kuralar 24 takım üzerinden 6 farklı grup ile yapıldı. Böylece 6 farklı grup içerisinde 4 takım olacak şekilde kuralar sonuçlandırılmıştır.